Chirurgia Nowoczesne gabinety w zakopanem
W chirurgii stomatologicznej najczęściej wykonuje się ekstrakcje (usunięcie) zębów zarówno występujących w łuku zębowym, jak i zatrzymanych (głównie zęby mądrości –ósemki), zęby złamane niekwalifikujące się do leczenia zachowawczego oraz korzenie pozostające w kości również są wskazaniem do ich eliminacji.
- Jeżeli na ranę zostanie założony opatrunek stosować się do instrukcji lekarza, co do jego usunięcia ( trzymanie ok.30 min zagryzionego gazika, zgłoszenie się na usunięcie szwów, jeżeli były założone)
- Spożywanie letnich lub zimnych miękkich pokarmów w dniu zabiegu
- Z zewnątrz na skórę twarzy w pobliżu miejsca zabiegu stosować zimne okłady przez okresy około 15 min z przerwami kilkunastominutowymi (lód lub okład utrzymywać przez chusteczkę, lub ręcznik)
- Przez parę dni unikać wysiłku fizycznego (podnoszenie ciężkich przedmiotów, intensywne dmuchanie przez nos w chusteczkę, niezatykanie nosa przy kichaniu)
- Nie wygrzewać okolicy zabiegu oraz w dniu jego wykonania starać się nie spać na danym boku
- Ból uśmierzać poprzez stosowanie przepisanych przez lekarza środków przeciwbólowych w dawce wskazanej przez lekarza nigdy na pusty żołądek, a spożywanie alkoholu czy palenie po przyjęciu lekarstwa nie jest wskazane, gdyż utrudnia proces gojenia
- Utrzymywać higienę jamy ustnej – myć zęby delikatnie. NIE PŁUKAĆ w dniu zabiegu – w kolejnych dniach ostrożnie płukać płynem do ust np. Eludrilem , Meridol.
- Jeżeli, w parę dni po zabiegu pojawi się ból przeszywający promieniujący w tę okolicę zgłosić się do lekarza dentysty.
- Jeżeli, w dzień po zabiegu lub w następnych z rany zacznie się sączyć nieprzerwanie krew zgłosić się natychmiast na izbę przyjęć najbliższego szpitala.
Wytyczne postępowania po zabiegach chirurgicznych: