Jak prawidłowo myć zęby?
Wydawałoby się, że mycie zębów to czynność tak prosta, że każdy z nas powinien sobie z nią bez problemu poradzić. Niestety, wciąż zbyt wiele osób popełnia podstawowe błędy przy szczotkowaniu. Sprawa jest na tyle poważna, że od dziesiątek lat zajmują się nią naukowcy.
Podstawowe zasady szczotkowania zębów
- Po pierwsze, pamiętajmy, aby myć zęby co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Każde szczotkowanie powinna trwać co najmniej dwie minuty.
- Po drugie, nie przesadzajmy. Szczególnie osobom z nadwrażliwymi dziąsłami nie poleca się zbyt częstego (więcej niż kilka razy dziennie) i zbyt intensywnego szczotkowania.
- Po trzecie, wybierzmy odpowiednią pastę do zębów oraz szczoteczkę o właściwym kształcie i zalecanej twardości włosia.
Podstawowe zasady szczotkowania zębów:
Co na to naukowcy?
Choć może się to wydawać nieco zabawne, całe rzesze naukowców przez dziesięciolecia poszukiwały najskuteczniejszej metody mycia zębów. Powstały przeróżne koncepcje, zalecane przy różnorodnych problemach z zębami i dziąsłami.
I tak mamy do dyspozycji m.in. techniki: pionowe, poziome, wibracyjne, wymiatające itd. Można się w tym wszystkim pogubić, szczególnie, jeśli przy większości metod stosuje się dodatkowo nazwy ich twórców (pozdrowienia dla panów: Bassa, Chartersa, Fonesa, Smitha i Stillmanna).
Jak szczotkować prawidłowo zęby?
Aby nie popadać w przesadę, pamiętajmy po prostu, żeby dokładnie, skrupulatnie i z odpowiednią częstotliwością pamiętać o szczotkowaniu. Każdy z nas powinien wypracować sobie odpowiednią technikę. Warto przy każdym myciu wyczyścić wszystkie powierzchnie zębowe oraz język, na którym także mogą rozwijać się bakterie.
Odpowiednie szczotkowanie zębów usuwa płytkę bakteryjną i resztki pokarmu z zewnętrznych, wewnętrznych oraz żujących powierzchni zębów. Czyścimy zęby górne i dolne osobno. Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów. Przesuwamy szczoteczkę do przodu i do tyłu niewielkimi ruchami poziomymi lub szczotkujemy zęby ruchem wymiatającym od dziąsła do zęba. Powierzchnie żujące zębów szczęki i żuchwy czyścimy ruchami szczoteczki do przodu i do tyłu. Należy pamiętać, aby nie dociskać zbyt mocno szczoteczki do powierzchni zębów. Szczotkujemy wszystkie zęby zwracając szczególną uwagę na zęby boczne (trzonowe). Taki zabieg należy wykonywać, co najmniej 2x dziennie po posiłkach.
Przy używaniu szczoteczki elektrycznej prowadzimy ją powoli od jednego zęba do drugiego. Szczoteczkę należy prowadzić zarówno po brzegu dziąsła, jak i po powierzchni każdego zęba przytrzymując ją przez kilka sekund na każdym zębie. Zęby oraz dziąsła należy czyścić bez silnego nacisku lub tarcia.
Nitkowanie zębów
Tradycyjną szczoteczką możemy oczyścić jedynie trzy z pięciu powierzchni zębów. Pozostałe dwie (między zębami) oczyścimy używając nici dentystycznej. Należy pamiętać, że próchnica i zapalenie dziąseł najczęściej zaczyna się w tych właśnie miejscach i dlatego wymagają one szczególnej uwagi przy oczyszczaniu z płytki bakteryjnej i resztek pokarmu. Nitkę o długości około 50 centymetrów nawijamy na środkowe palce. Kciukami delikatnie prowadzimy nitkę w przestrzeniach międzyzębowych oraz pod brzegami dziąseł. Nigdy nie należy stosować ruchu piłującego na dziąsła. Nitkę okręcamy wokół każdego zęba i ruchami w górę i w dół oczyszczamy jego powierzchnie ze szkodliwej płytki nazębnej. Należy pamiętać, aby dokładnie oczyścić tym sposobem każdy ząb. Przy czyszczeniu zębów żuchwy prowadzimy nitkę palcami wskazującymi. Należy ją również okręcić wokół każdego zęba i czyścić ruchem opisanym powyżej.
Pasty i szczoteczki
Dobór szczoteczki i pasty wpływa na dobrą higienę jamy ustnej i nasze zdrowie. Pacjenci pytają jakie pasty są najlepsze? Natomiast należałoby większą uwagę zwrócić na szczoteczkę do zębów. W sprzedaży są dostępne szczoteczki: twarde, średnie, miękkie i super miękkie. Do codziennej higieny jamy ustnej polecamy szczoteczki średnie, które nie powodują mikro urazów szkliwa i błony śluzowej jamy ustnej. Natomiast dokładnie oczyszczają wszystkie powierzchnie zębów oraz poprawiają ukrwienie błony śluzowej działając jak dobry masaż.
Po zabiegach chirurgicznych, implantologicznych i resekcjach przez okres gojenia około 6 tygodni zalecamy szczoteczki super miękkie, które podczas stosowania przyśpieszają gojenie poprzez delikatne masowanie dziąseł.
Dla naszych maluszków polecamy szczoteczki specjalnie przeznaczone dla nich. Mają one również miękkie włosie, a główka szczoteczki przystosowana jest wielkością do każdego wieku.
Godne polecenia są również szczotki elektryczne i irygatory (służące do przepłukiwania powierzchni międzyzębowych strumieniem wody pod ciśnieniem).
- profilaktyczno - lecznicze ze zwiększoną zawartością fluoru czy hydroksyapatytów dla zębów wrażliwych
- wybielające np. z zawartością sody i środków ściernych
- przeciw paradontozie o specjalnej strukturze ziołowej, skutecznie zwalczającej bakterie w kieszonkach dziąsłowych
- do codziennego stosowania- zwalczające próchnicę, odświeżające oddech, wyrównujące pH w jamie ustnej
- dla dzieci - bez fluoru do lat 6, bądź ze zmniejszoną ilością fluoru
- do kompleksowej higieny jamy ustnej potrzebne są płukanki. Stosujemy je po myciu zębów również w zależności od potrzeby pacjenta
Szczoteczce zawsze musi towarzyszyć pasta do zębów. W zależności od potrzeby rozróżniamy następujące pasty:
Nici dentystyczne
Nitkowanie daje uczucie świeżości i czystości gdyż oczyszcza przestrzenie między zębowe dostarczając tlen, który niszczy bakterie beztlenowe przyczyniające się do powstawania próchnicy.