HeaderIcon

Wybielanie zębów Nowoczesne gabinety w zakopanem

Wybielanie zębów

Któż z nas nie marzy o pięknym, zdrowym i śnieżno białym uśmiechu? Z pozoru niewielka rzecz a potrafi tak wiele. Stajemy się pewniejsi siebie, promienni, otwarci, a osoby w naszym otoczeniu dostrzegają pozytywną różnicę.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, czym i w jakich warunkach poddajemy się zabiegowi wybielania, gdyż żadne pasty, płyny ani żele zakupione przez nas, nie dadzą takiego efektu wybielania jak podczas zabiegu nadzorowanego przez stomatologa. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny możemy mieć biały uśmiech już w kilka dni.

Dlaczego nasze zęby się przebarwiają?

Przyczyn przebarwień na zębach jest wiele. Do najczęstszych należą zmiany spowodowane wiekiem, spożywanie barwiących pokarmów i napojów (np. kawa, herbata, cola), palenie papierosów. Zmiany w kolorze zębów mogą być również spowodowane urazami, obumieraniem nerwów oraz uwarunkowaniami genetycznymi. Podobnie zażywanie tetracyklin podczas kształtowania się uzębienia może spowodować trwałe przebarwienia.

Jakiego rodzaju zabiegi można zastosować?

Wyróżniamy dwa główne sposoby profesjonalnego wybielania zębów.

  1. Pierwszym z nich jest wybielanie nakładkowe tzw. nocne. Aby je rozpocząć, lekarz najpierw pobiera wyciski zębów, na podstawie których technik wykonuje specjalne, cienkie, nakładki. Na następnej wizycie po sprawdzeniu dopasowania nakładek, pacjent otrzymuje strzykawki żelu wybielającego, wraz z pełnym instruktażem co do sposobu aplikacji środka. Cały zestaw pacjent zabiera ze sobą do domu. Samodzielnie wypełnia nakładki żelem i zakłada na noc lub na kilka godzin w ciągu dnia. Procedura jest powtarzana codziennie przez kilka, kilkanaście dni. Po tym czasie pacjent zgłasza się do stomatologa, aby omówić cały proces i ocenić wynik.
  2. Drugim sposobem jest wybielanie w gabinecie. Cały zabieg trwa ok. 2 godzin. Podczas wizyty na powierzchnię zębów nakładany jest aktywny żel wybielający. Do zabiegu używany jest żel o wyższym stężeniu niż w przypadku metody nakładkowej. Dzięki temu efekt jest natychmiastowy.

Kto może korzystać z wybielania zębów?

Każdy! Nie polecamy jednak wybielania zębów kobietom ciężarnym i matkom karmiącym piersią. Prócz tych przypadków, nie ma żadnych przeciwwskazań do wybielania. Z przeprowadzonych badań klinicznych wynika, że zabieg przeprowadzany pod kontrolą stomatologa jest bezpieczny.

Czy zabieg jest bolesny?

U niektórych pacjentów podczas wybielania może pojawić się nadwrażliwość. W niewielu przypadkach zaraz po zabiegu może wystąpić wrażenie mrowienia, które jednak szybko znika.

Efekty wybielania zębów- odcień uzyskanej bieli różni się w zależności od struktury zębów oraz czasu wybielania. Im bardziej ciemne przebarwienia, tym dłuższego czasu potrzeba na ich wybielanie. Efekty wybielania są trwałe (zęby już zawsze będą bielsze niż przed kuracją), ale niektóre organizmy mają tendencję do pogarszania się koloru zębów. Można wówczas ponawiać wybielanie raz lub dwa razy w roku. Aby zapewnić swoim zębom ładny kolor na dłużej, warto unikać substancji silnie barwiących, takich jak kawa, herbata, czerwone wino czy tytoń.